vikt turmalin 29.60 ct, vikt diamanter 2.01 ct och 2.01 ct kvalitet D si1 och E si2 enligt GIA grading report 16903414 och 16903418, storlek 16.75/52, totalvikt 17 g. Signerad Graff. Gemstone Report från DSEF samt två GIA Diamond Grading Reports medföljer 16903414 och 16903418.