Röd botten med med två oktagonala medaljonger i mörkblått samt mörkgrönt med stiliserande molnband och underornament. Ljusblåmelerad huvudbård med växtranka.
Det mörkbrunfärgade garnet har korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar, omknutna partier. En kortsida är senare