Mörkblå botten botten med flera stora polykroma trappstegsmedaljonger och underornament. Smal röd huvudbård med så kallat kufiskt mönster. Flera smala bårder.
Det mörkbrunfärgade garnet är ställvis korroderat. Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, lagningar, ojämn form. Långsidorna med trampveck.