Balusterformad kanna, på rund fot samt med uppsvängt handtag i form av en svan. Dekor i form av blad. Höjd 20,3 cm, vikt 712 g.
Två bucklor på livet.
Richard Came, "Silver - pleasure and treasure", 1969, jfr föremål på bild XXXI. (Samma komposition på kanna som det aktuella katalognumret men förgylld).