Förgylld samt mörkpatinerad brons. Motiv med Hercules och de gyllene äpplena. Nedan med troféknippe av Herkules stordåd. Urtavla med romerska siffror, signerad "ROLLAND SPAPERE À MARSEILLE". Avslutande lejontassar. Bredd 39, djup 16, höjd 48 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.