Förgylld och patinerad brons och mässing. Dekor löpandehund mönster, vindruvsklase, fabeldjur samt ymnighetshorn. Krönt med örn hållandes orm i klorna. Höjd 65, diameter 67 cm.
Sandemar, Österhaninge socken, Södermanland.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1910. Södermanland, sid 403.