Modern Art + Design 640

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
401Estrid Ericson, bordspingla, Firma Svenskt Tenn.2 000 SEK
402Estrid Ericson, spegellampett för två ljus, Firma Svenskt Tenn 1934.4 500 SEK
403Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.16 000 SEK
404Estrid Ericson, sannolikt, plunta, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1974.6 000 SEK
405Björn Trägårdh, och Firma Svenskt Tenn, flaskor med proppar, 2 st, 1930-tal.Återrop
406Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.8 500 SEK
407Josef Frank, skåp, "Plan de Paris à vol d'oiseau", Firma Svenskt Tenn, sannolikt ca 1937-43.2 950 000 SEK
408Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn.16 000 SEK
409Josef Frank, skrivbord, modell "770", Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.16 000 SEK
410Josef Frank, spegel för bord, modell "2214", Firma Svenskt Tenn.18 000 SEK
411Josef Frank, sideboard, modell "730", Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.Återrop
412Josef Frank, taburetter 1 par, modell "973", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.38 000 SEK
413Josef Frank, soffbord, modellnummer "753", Firma Svenskt Tenn, 1940-tal.15 000 SEK
414Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace 1920-30-tal.24 000 SEK
415Margareta Köhler, fåtölj, modell "Nr 1", Futurum, Stockholm 1930-tal.32 000 SEK
416Erik Chambert, sekretär/ kabinettsskåp, Chamberts Möbelfabrik, Norrköping för Världsutställningen i Chicago 1933.Återrop
417Ulla Fogelklou-Skogh, solur, "Daidalos och Ikaros", Ystad Metallindustri, 1930-40-tal.5 000 SEK
418Atelier Torndahl tillskriven, uplight/ golvlampa, Swedish Grace, 1930-40-tal.Återrop
419Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar 1 par, Nordiska Kompaniet 1930-tal.55 000 SEK
420Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.300 000 SEK
421Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.40 000 SEK
422Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.34 000 SEK
423Axel Einar Hjorth, skåp, Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.155 000 SEK
424Nordiska Kompaniet, gungstol, "Lovö", Swedish Modern.16 000 SEK
425Axel Einar Hjorth, stolar "Lovö", ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.115 000 SEK
426Göran Malmvall, byrå, Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Swedish Modern, 1900-talets mitt.75 000 SEK
427Axel Einar Hjorth, soffa, "Sport", Nordiska Kompaniet, sent 1930-tal.65 000 SEK
428Axel Einar Hjorth, möbelgrupp, sex delar, "Masonite", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.Återrop
429Harald Notini, golvlampa, modell "15084", Böhlmarks lampvarufabrik, Stockholm, 1930-tal.38 000 SEK
430Isaac Grünewald, & Olof Östberg, skåp, unikt, AB GA Berg, Stockholm, 1935.Återrop
431Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.12 000 SEK
432Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.22 000 SEK
433Eje Ahlgren, "G-125", golvlampor 2 stycken, Bergboms, Malmö.16 000 SEK
434David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.60 000 SEK
435David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.20 000 SEK
436Swedish Modern, skåp, 1930-40-tal.38 000 SEK
437Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1940-tal.80 000 SEK
438Harald Notini, taklampa, "modell 11555" Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1940-tal.65 000 SEK
439Harald Notini, taklampa, Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1940-tal.44 000 SEK
440Bruno Mathsson, fåtölj "Liggstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940.22 000 SEK
441Bruno Mathsson, bord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.9 500 SEK
442Bruno Mathsson, fällbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo, ca 1940.24 000 SEK
443Bruno Mathsson, vilstol med fotpall, modell "36", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940.22 000 SEK
444Bruno Mathsson, bänk/ tidskriftsbänk, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1974.13 000 SEK
445Bruno Mathsson, taburett, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1965.16 000 SEK
446Josef Frank, "Florabyrå Linné", jubileumsutgåva, Firma Svenskt Tenn 2007, begr. upplaga av modell 1050.250 000 SEK
447Josef Frank, ljusstakar, ett par, tenn och plexiglas, Firma Svenskt Tenn, 1952 och 1956.9 000 SEK
448Josef Frank, karmstolar, ett par, "Kaptensstol" Firma Svenskt Tenn, modell 789B, inköpta år 1950.17 000 SEK
449Josef Frank, karmstolar, ett par, "Kaptensstol" Firma Svenskt Tenn, modell 789B, inköpta år 1950.15 000 SEK
450Josef Frank, soffbord, modell "965", Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal.40 000 SEK
451Josef Frank, bord med klaff, Firma Svenskt Tenn, 1940-50-tal, modell nr 1197.12 000 SEK
452Josef Frank, stolar 8 st, modell 2027, Firma Svenskt Tenn.32 000 SEK
453Sten Blomberg, soffa och fåtölj, Meeths, Swedish Modern, Göteborg 1940-tal.24 000 SEK
454Sten Blomberg, tillskrivet, soffbord, Meeths, Göteborg 1940-tal.44 000 SEK
455Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2645", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, 1940-50-tal.350 000 SEK
456Carl-Axel Acking, gungstol, AB Elsa Gullberg, 1940-tal.90 000 SEK
457Carl-Axel Acking, golvlampa, modell "2646", Bröderna Malmströms metallvarufabrik, Malmö 1940-50-tal.115 000 SEK
458Carl-Axel Acking, & Sven Hesselgren, taklampa, Asea, 1940-tal.13 000 SEK
459Carl-Axel Acking, & Sven Hesselgren, vägglampa, Asea, 1940-tal.34 000 SEK
460skrivbord, "NK Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1954.Återrop
461Nordiska Kompaniet, bordslampor 1 par, modell "31045", Sverige 1940-50-tal.30 000 SEK
462Nordiska Kompaniet, bordslampor 1 par, modell "32043", Sverige, 1950-60-tal.30 000 SEK
463Otto Schulz, fåtölj, Boet, Swedish Modern, Boet Göteborg 1940-tal.55 000 SEK
464Erik Glemme, & Stig Åsberg, soffbord, Sverige 1940-50-tal.Återrop
465Arne Norell, fåtölj, tillskriven, "Gary" (Tummen), för Gösta Westerberg, 1950-tal.60 000 SEK
466Hans Bergström, plafond, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.125 000 SEK
467Hans Bergström, bordslampa, modell "710", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.22 000 SEK
468Hans Bergström, tak/vägglampa, modell "139", ateljé Lyktan, Åhus, 1960-tal.15 000 SEK
469Erik Mattsson, "Stockholm 1", praktskåp, ed. 12/12, utfört av Birger Ekman, Mjölby Intarsia för AB Harry Carlsson Stockholm, 1944.42 000 SEK
470Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, Markaryd 1950-tal.15 000 SEK
471Hans Bergström, monumental taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.240 000 SEK
472Hans Bergström, vägglampor 1 par, modell "C443", ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.Återrop
473Olle Sjögren, fåtölj, modell "800", OH Sjögren, Tranås, 1940-50-tal.32 000 SEK
474Hans Bergström, plafond, modell "82", ateljé Lyktan, 1940-50-tal.24 000 SEK
475Hans Bergström, bordslampor 1 par, modell "743", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.15 000 SEK
476Hans Bergström, taklampa, modell "3", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.40 000 SEK
477Hans Bergström, taklampa, modell "39", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.22 000 SEK
478Hans Bergström, ljuskronor, 1 par, modell "10/8", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.13 000 SEK
479Bengt Ruda, "Cavelli", fåtölj, Ikea, 1958-59.155 000 SEK
480John Kandell, skåp "HI-26", för HI-gruppen, utfört av David Sjölinder, 1950-60-tal.30 000 SEK
481Hans Kempe, och Lars Erik Ljunglöf, stolar 1 par, variant av "HI-28", HI-Gruppen, för Vattenfalls huvudkontor, 1960-61.Återrop
482Hans Bergström, golvlampor 1 par modell " 541", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.26 000 SEK
483Hans Bergström, golvlampa, modell "539", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.16 000 SEK
484golvlampor, 1 par, modell "522", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.Återrop
485Hans Bergström, golvlampa, modell "544", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.10 000 SEK
486Marianne von Münchow, och Rudiger von Münchow, bordslampa, Svensk Hemslöjd. 1950-60-tal.13 000 SEK
487James Krenov, väggskåp, vitrin, egen verkstad, Bromma.15 000 SEK
488Arne Norell, "Divina", soffa, Westbergs möbler AB, Tranås 1960-tal.Återrop
489Arne Norell, "Divina", fåtöljer par, Westbergs möbler AB, Tranås 1960-tal.24 000 SEK
490Hans Bergström, plafond, modell "C1497/E", ateljé Lyktan, 1950-60-tal.60 000 SEK
491Hans Bergström, taklampa, modell "40", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.22 000 SEK
492Lisa Larson, skulptur "Myran", patinerad brons, nr 048.34 000 SEK
493Alf Svensson, taklampor 2 st., modell "T 7", Bergboms, Malmö, 1950-tal.18 000 SEK
494Terrence Harold (T.H.) Robsjohn-Gibbings, vilfåtölj, "model 1729", Widdicomb, USA, 1950-tal.55 000 SEK
495Jens Risom, fyra stolar, Knoll, USA, 1940-tal.13 000 SEK
496Gerald Summers, bardisk, Makers of Simple furniture, England, 1935-40.26 000 SEK
497Alvar Aalto, barpallar 3 stycken, modell "64", Finmar Ltd, Finland 1930-tal.14 000 SEK
498bord, Huonekalu- ja Rakennustyötehdas, Finland, 1933-35.Återrop
499fåtölj, för Hotell Vaakuna, Boman OY, Finland 1950-tal.Återrop
500Alvar Aalto, bord, modell "A 86", O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. Finland 1940-tal.11 000 SEK