Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1954. | 34 000 SEK |
103 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal. | 44 000 SEK |
104 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952. | 26 000 SEK |
105 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1959. | 34 000 SEK |
106 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955. | 34 000 SEK |
107 | Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950. | 14 000 SEK |
108 | Wilhelm Kåge, vas, Farsta "Spirea", Gustavsberg Studio 1957. | 19 000 SEK |
109 | Wilhelm Kåge, miniatyrvaser, 3 st, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958. | 16 000 SEK |
110 | Wilhelm Kåge, vas "Farsta", Gustavsbergs studio 1951. | 24 000 SEK |
111 | Wilhelm Kåge, fat "Farsta", Gustavsbergs studio 1958. | 9 500 SEK |
112 | Wilhelm Kåge, miniatyrvaser, 3 st "Farsta Spirea", Gustavsbergs studio, en daterad 1958. | 34 000 SEK |
113 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1969. | 34 000 SEK |
114 | Berndt Friberg, vas, stengods, Gustavsbergs Studio 1956. | 18 000 SEK |
115 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 36 000 SEK |
116 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1957. | 15 000 SEK |
117 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1957. | 11 000 SEK |
118 | Berndt Friberg, vaser, 2 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1967. | 9 000 SEK |
119 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1964. | 75 000 SEK |
120 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1963. | 12 000 SEK |
121 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1966. | 34 000 SEK |
122 | Berndt Friberg, miniatyrer, 6 vaser och 2 skålar, Gustavsbergs studio 1957-75. | 10 000 SEK |
123 | Berndt Friberg, vas samt skålar, 2 st, Gustavsbergs studio 1951-72. | 6 500 SEK |
124 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959. | 26 000 SEK |
125 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967. | 17 000 SEK |
126 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 24 000 SEK |
127 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1954. | 55 000 SEK |
128 | Berndt Friberg, skålfat, Gustavsbergs studio 1958. | 6 500 SEK |
129 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1954. | 115 000 SEK |
130 | Berndt Friberg, vaser, miniatyrer 2 st, Gustavsberg Studio 1952, 1960. Alva & Gunnar Myrdals samling. | 3 500 SEK |
131 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs Studio 1956. | 28 000 SEK |
132 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 24 000 SEK |
133 | Berndt Friberg, skål, Gustavsbergs studio, 1965. | 12 000 SEK |
134 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1967. | 28 000 SEK |
135 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 30 000 SEK |
136 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1965. | 55 000 SEK |
137 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, 1963. | 17 000 SEK |
138 | Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965. | 15 000 SEK |
139 | Berndt Friberg, miniatyrer, 5 vaser och 3 skålar, Gustavsbergs studio 1957-66. | 7 000 SEK |
140 | Stig Lindberg, skulptur "Europa och Tjuren", Gustavsbergs studio 1940-tal. | 55 000 SEK |
141 | Mari Simmulson, sannolikt, skulpturer, skisser, 2 st, Gustavsberg, 1940-tal. | 11 000 SEK |
142 | Stig Lindberg, skulptur, liggande kvinna, Gustavsbergs studio, 1900-talets mitt. | Återrop |
143 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs Studio, 1900-talets mitt. | 30 000 SEK |
144 | Stig Lindberg, vas, Gustavsberg Studio 1960. | 13 000 SEK |
145 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1954. | 50 000 SEK |
146 | Stig Lindberg, skålfat, Gustavsbergs studio 1951. | 9 000 SEK |
147 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961. | 50 000 SEK |
148 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1977. | 20 000 SEK |
149 | Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1958-59. | 65 000 SEK |
150 | Stig Lindberg, väggrelief "Tjuren", Gustavbergs studio, 1960-tal. | 8 000 SEK |
151 | Hertha Bengtson, vas, Rörstrand, 1950-60-tal. | 5 000 SEK |
152 | Anders Bruno Liljefors, vas, Gustavsbergs studio, tidigt 1950-tal. | 34 000 SEK |
153 | Anders Bruno Liljefors, skulptur, Gustavsbergs studio, sannolikt 1950-tal. | 8 500 SEK |
154 | Anders Bruno Liljefors, sannolikt, skulptur, 1950-60-tal. | 3 000 SEK |
155 | Lisa Larson, vas, Gustavsbergs studio, 1950-60-tal, uniik. | 5 000 SEK |
156 | Sven Wejsfelt, golvvas, Gustavsbergs studio 1963. | 32 000 SEK |
157 | Vicke Lindstrand, skulptur, liggande gasell, Upsala-Ekeby 1948-60. | 17 000 SEK |
158 | Isaac Grünewald, vas, Rörstrand 1940-tal. | 38 000 SEK |
159 | Gunnar Nylund, skulptur, "gondolsnäcka", Rörstrand, 1940-50-tal. | 24 000 SEK |
160 | Gunnar Nylund, skulptur, bockhuvud, Rörstrand 1950-60-tal. | 6 500 SEK |
161 | Gunnar Nylund, vas, Rörstrand 1950-60-tal, modell AKT. | 15 000 SEK |
162 | Carl-Harry Stålhane, fat, Rörstrand 1957. | 10 000 SEK |
163 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
164 | Carl-Harry Stålhane, skålfat, Rörstrand, 1950-tal. | 5 000 SEK |
165 | Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand 1950-60-tal. | 6 000 SEK |
166 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1960, unik. | 13 000 SEK |
167 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand 1940-tal, unik. | 19 000 SEK |
168 | Carl-Harry Stålhane, skål, Rörstrand, 1960-taL, unik. | 5 000 SEK |
169 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, egen ateljé 1970. | 15 000 SEK |
170 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, 1940-50-tal. | 14 000 SEK |
171 | Tyra Lundgren, väggskulptur, "Gula fiskar", egen ateljé, troligen 1950-tal. | Återrop |
172 | Tyra Lundgren, skulptur, duva, Gustavsberg ca 1949. | 12 000 SEK |
173 | Dagmar Norell, skulpturer, 2 st, "Senator" och "Meditation", egen ateljé, 1960-80-tal. | 11 000 SEK |
174 | Henrik Allert, skulptur, egen verkstad, Skövde. | Återrop |
175 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 65 000 SEK |
176 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 40 000 SEK |
177 | Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike. | 55 000 SEK |
178 | Hans Hedberg, burk med lock, Biot, Frankrike. | 14 000 SEK |
179 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 55 000 SEK |
180 | Hans Hedberg, skulptur, grönt äpple, Biot, Frankrike. | 19 000 SEK |
181 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike. | 22 000 SEK |
182 | Hans Hedberg, skulptur, gult äpple, Biot, Frankrike. | 26 000 SEK |
183 | Gösta Grähs, väggskulptur, fisk, egen ateljé, Arboga. | 1 800 SEK |
184 | Hertha Hillfon, väggskulptur, ansikte i profil, Atelier Hertha Hillfon, tidigt 1990-tal. | Återrop |
185 | Eva Zethraeus, skulptur, egen studio, Göteborg 2013. | 19 000 SEK |
186 | Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1944. | 13 000 SEK |
187 | Rut Bryk, plakett "Ring a Ring O'Rosies", Arabia, Finland 1940-tal. | 14 000 SEK |
188 | Birger Kaipiainen, skålfat, Arabia, Finland 1940-tal. | 34 000 SEK |
189 | Birger Kaipiainen, skulptur, Arabia, Finland 1960-tal. | 18 000 SEK |
190 | Birger Kaipiainen, väggskulptur, Arabia, Finland 1950-tal. | 34 000 SEK |
191 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 6 500 SEK |
192 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 10 000 SEK |
193 | Birger Kaipiainen, skulptur, ägg, Arabia, Finland, troligen 1970-tal. | 8 000 SEK |
194 | bordsur, Arabia, Finland. | Återrop |
195 | Michael Schilkin, katt, Arabia, Finland 1940-50-tal. | 30 000 SEK |
196 | Michael Schilkin, skulptur, katt, Arabia, Finland, sannolikt 1940-tal. | 40 000 SEK |
197 | Raija Tuumi, vas, Arabia, Finland 1962. | 6 000 SEK |
198 | Frans August Hallin, unik vas, Bing & Grøndahl, Danmark, 1900-talets början. | Återrop |
199 | Patrick Nordström, vas med bronsfattning av Georg Thylstrup, Royal Copenhagen. | 22 000 SEK |
200 | Patrick Nordström, vas med bronslock, Royal Copenhagen, 1918. | 22 000 SEK |
201 | Patrick Nordström, vas med bronslock, Royal Copenhagen, 1921. | 9 500 SEK |