stolar, åtta stycken, modell "615", från Finlandiahuset, Artek, 1960-tal.
Stomme i ek, sits och rygg klädda i rotting, märkta Artek Aalto Design made in Finland, höjd 80 cm, sitthöjd 45 cm.
Slitage, rottingen med skador.
Finlandiahuset, Helsingfors.