bord, variant av modell "Borgen" Nordiska Kompaniet, 1930-tal, Swedish Grace.
Palisander och svärtat trä, ben av svärtat trä, skivor fanerade med palisander. Höjd 62 cm, diameter 35 cm.
Smärre slitage.
Direktör Fredrik Anderzon, direktör för Nässjö bryggeri 1936-1964. Han lät rita ett modernistiskt sommarhus år 1936. Dessa möbler var del av inredningen.
Modellen utställd på Stockholmsutställningen 1930 i Nordiska Kompaniet utställning för dyrbarare inredningar. Detta bord är en variant där stålbenet ersatts av ett i svärtat trä.