gallerimatta, "Stensöta", rölakan, ca 292 x 82 cm. Signerad KLH TF MP ID
(Kristianstad läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). Komponerad 1953.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Senare fransar.
Jämför Gustafsson-Seife, Inger: Ingrid Dessau textildesigner, Borås 2008, sid 15, 20, 21.
Likadant exemplar var utställt på Ingrid Dessaus första utställning på Galleri Modern 1953.