300
1371591

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

Gallerimatta, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 205 x 83 cm, signerad AB MMF BN.

Komponerad 1952.

Obetydligt slitage och smutsig, senare orientalisk fläta.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.