dosa, etui och tandpetare, egen verkstad, Frankrike tidigt 1960-tal.
Asymmetrisk dosa med rutilkvarts, 4,7 X 4,5 cm, höjd 3 cm, asymmetriskt etui ca 6,5 x 2,2 cm, höjd 11 cm, tandpetare 18K med avslutande månsten i etui, franska silverstämplar samt stämplade TORUN längd 8 cm, totalvikt ca 265 g.
Inköpta direkt av Torun i Biot av ett svenskt par under tidigt 1960-tal.
Ann Westin, "TORUN Conversations with Vivianna Torun Bülow Hübe", Bokförlaget Langenskiöld, Stockholm 2021. Ask och dosa avbildade s 118.