Henrik Allert, skulptur, egen verkstad, Skövde.
Chamottelera, svängd form, delvis glaserad och bemålad i blått och brunt. Ristat motiv med hästhuvud och ansikte i profil, signerad Henrik Allert. Höjd 38,5 cm, bredd 38 cm, djup ca 24 cm.
Smärre kantnagg.