Skogsbäck
Signerad O. Hesselbom och daterad 1893. Duk 110 x 69. Samtida ram med dekor av grankvistar och kottar.
Bukowski Auktioner AB, auktion 475, "Internationella Höstauktionen", 30 oktober - 1 november 1990, kat. nr 39.
Karl Jäder, ”Otto Hesselbom - Ett konstnärsöde”, 1952, jfr målning från 1894, avbildad s. 69.