Bråkstaken
Signerad W. van Mieris och otydligt daterad 1692. Koppar 23 x 17,5cm. (Kopparplåt med motiv för etsning a tergo).
Bukowski Auktioner, auktion 362, 5-8 nov 1958, kat nr 238, avb pl 37.
Generalkonsul Erik Ljungbergs (1884-1958) samling, Stockholm.
Hoofstede de Groot, ”Beschreibendes und Kritisches Verkzeichnis der Werke der Hervorragendsten Holländischen Maler des XVII Jahrhunderts”, 1928, band X, ”Willem van Mieris”, jfr kat nr 222. Daterad 1683, pannå 21 x 16 cm. (Gemäldegalerie, Wien (Gemäldegalerie, 585)