Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Fanerad med bl a jakaranda och mahogny. Beslag och listverk av förgylld mässing. Tre lådor. Skiva av röd kalksten. Snäpplås. Längd 111, bredd 55, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in