"Siesta"
Signerad N.Kreuger och daterad 1916. Olja på duk 110 x 150 cm.
Friherrinnan Coyet; Max Skaj; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 363, "Vårauktionen", 15-18 april 1959, kat. nr 69 (under titeln "Vilande boskap, sommardag"); Privat samling.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat. nr 306.
Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1916, s. 281 som nr 528.