Vidsträckt landskap med jägare.
Signerad Carl Sparre och daterad A 1712 Moholm a tergo. Papper lagd på pannå 14 x 18,5 cm.
Carl Sixtenson Sparre (1863-1917) gift med
Hilda Denninghoff (1868-1948), Gunnebo slott, Västergötland.
Deras dotter Britta Sparre gift Vitzthum (1890-1963)
Carl Sparre (1648-1716) var friherre till Mohom, Västergötland