Indisk flicka
Tusch, akvarell och gouache 30 x 23,5 cm.
Bukowski Auktioner, auktion 12 dec 1883, kat. nr 89, ("Indisk flicka, osignerad", såld för 180 kr); Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 562, "Vårens klassiska", 14 - 17 juni 2011, kat. nr 463.
Karl Asplund, "Egron Lundgren II, 1859-1875", 1915, bilaga D, sid 164, under år 1883.
Utförd efter Lundgrens vistelse i Indien 1858-59.