Rund med svagt koniskt lock och rund knopp. Kantränder, botten samt lockknopp i blått glas. Förgylld dekor av rosettupphängda girlander, bladbordyr och meander. Diameter 21,5 cm.
Slitage.
Purchased at Bukowskis Russian Sale, no 437, 26-27 February 1986, lot 789, depicted on Pl 12.