Kamelhårsfärgad botten med stort polykromt spaljémönster med arabesker, palmetter och blommor. Ljusblåmelerad huvudbård med blom- och palmettranka.
Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med missfärgningar, malskador och brännskada.