Fanerat i mahogny. Med åtta balusterformade ben. Med tre lådor i sarg. Skiva klädd i läder. Längd 200, bredd 87 höjd 75 cm.
Teleborgslott, Växjö, Småland. Familjen Bonde.
Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början , Småland. Stockholm 1900. Se sid 31.