Mörkblå botten med en röd medaljong, hörnornament, polykroma stiliserade träd och blommor. Mörkblå huvudbård med stor blom- och palmettranka.
Abrasher. Ställvis något blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.