315
1362048

Matta, semiantik Täbris, ca 357,5 x 253,5-263 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 930 - 2 420 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkblå botten med en röd medaljong, hörnornament, polykroma stiliserade träd och blommor. Mörkblå huvudbård med stor blom- och palmettranka.

Abrasher. Ställvis något blekt. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, lagningar. Sidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar några knutrader.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

409. Bestickuppsättning, 24 delar, silver, C.G Hallberg, Stockholm 1907-1923.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
10 000

ditt bud
Aktuellt bud:
10 000 SEK