Röd botten med stort klassiskt persiskt palmettmönster med mindre blommor, blad och drakliknande ornament i olika färger. Bred benvit huvudbård med stor palmett- och blomranka samt smärre molnband och blomslingor. Inre sekundärbården med kartusch med signaturen.
Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, malskador, smärre lagningar. Långsidorna med smärre trampveck.
Mönstret går tillbaka till persiska palmettmönstrade 1600-talsmattor, safavid-dynastin.