Terrakottafärgad botten med stor benvit medaljong, benvita hörnornament och polykroma blom-, palmett- och arabeskslingor. Terrakottafärgad huvudbård med stora granatäppel-, arabesk-, blom-, palmett- och bladrankor.
Något ställvis lite hårdare blekt, abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar, missfärgningar, malskador. Sidorna med smärre skador, en långsida med liten reva (ca 2x4 cm).