Rödmelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament och täta blommönster. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka.
Ställvis något slitage, smärre fläckar. Långsidorna med smärre trampveck och obetydlig reva, kortsidor med obetydliga malskador.