Röd botten med polykroma blommor och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett-, arabesk- och blomrankor. Sannolikt s.k. Manchester-ull.
Beskuren och ihopsatt. Något smutsig, fläckar, lagningar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med obetydliga trampveck, en kortsida saknar några knutrader.