Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- palmett- och arabeskslingor. Bred röd huvudbård med stort arabesk-, palmett- och blomranka.
Obetydligt slitage, smärre fällningar. Långsidorna med obetydliga trampveck, baksidan med obetydliga malskador.