289
1356409

Matta, old Isfahan, ca 310 x 204 cm

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 730 - 3 180 EUR
2 900 - 3 380 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Benvit botten med polykrom medaljong, hörnornament, blom- palmett- och arabeskslingor. Bred röd huvudbård med stort arabesk-, palmett- och blomranka.

Obetydligt slitage, smärre fällningar. Långsidorna med obetydliga trampveck, baksidan med obetydliga malskador.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

235. Lövformade fat, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
7 500

ditt bud
7 000

ditt bud
Aktuellt bud:
13 000 SEK