Röd botten med tätt polykromt mönster av stora stiliserade blom- och palmettrankor samt mörkblå medaljong och ljusblå hörnornament med ljusgul medaljong med stiliserade blommor och blad. Bred mörkblå huvudbård med stor palmett-, blad- och blomranka.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, ställvis något påmålad, smärre malskador, lagningar. Sidorna med skador, kortsidorna saknar några knutrader.