Röd botten med stor mörkblå medaljong och hörnornament samt polykroma stiliserade bockhorn, blommor, blom-, blad- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med blom- palmett-, och arabeskranka
Jämnt ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, lagningar, ställvis något påmålad. Långsidorna med trampveck.