Kamelhårsfärgad spegel med polykrom medaljong samt stiliserade växtslingor. Bred blåmelerad huvudbård med blom-, palmett- och arabeskranka.
Abrasher. Något ställvis hårt slitage, fläckar varav några stela, lagningar, malskador, ställvis något påmålad. Kortsidorna saknar några knutrader
Sannolikt en Bakshaish.