Stor benvit- och pastellgråmelerad medaljong och hörnornament med polykroma blombuketter, blomfestonger och blomkrans samt rött ramverk. Bred ljusröd huvudbård med stor akantusranka och i hörnen medaljong med blombukett.
Fodrad.
Något slitage, smutsig, fläckar, smärre hål och lagningar, missfärgningar, vissa ihopsydda delar har lossnat.