Polykromt landskap med träd, blommor och fåglar. Bård med pilkoger, amplar, blommor, fåglar, fyrfat och rocailler. Ull och silke. Delvis fodrad.
Beskuren. Något slitage och smutsig, konserverad, lagningar, stora kompletteringar, smärre skador. Bården är möjligen från en annan samtida tapet.
Privat samling från en svensk adelsfamilj.