Troligen Oudenarde. Polykromt landskap med jaktscen med ett varg, ryttare till häst, jakthundar, entourage, blommor och träd. I fonden stad. Ull och silke. Fodrad.
Något avkortad, originalbård saknas, något blekt. Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador, lagningar, ivävningar. Senare ytterbård, fodret med skador.
Samlaren generalkonsul Jean Jahnsson, Stockholm.
Böttiger, John: Tapisseries à Figures des XVIe et XVIIe siècles appartenant à des collections privées de la Suède, Stockholm 1928, textdelen nr 34 sid 43-44 och bilddelen nr 33.