Oval form med infattad camée på locket. Invändigt förgylld. Caméen signerad: ΜΙΧΕΛΙΝΙ. Längd 8 cm. Total vikt 72 g.
Smärre slitage.
Luigi Michelini (verksam från ca 1810-) Michelini var gesäll hos den store mästergravören Guseppe Girometti (1780-1851) i Rom. Han slog sig senare ned i Paris och är där upptagen i engelsmännens "Pocket Companion" 1839 där han anses vara den bäste av gravörer. Han ställde ut flera caméer på Paris Salongen 1855. Michelini signerade ibland på grekiska.