Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Fällbar skiva. Filtkädd spelsida med uttag för spelmarker. Signerat CLN.
Längd 89, bredd 42,5 / 85, höjd 75 / 77 cm.
Gimmersta säteri, Julita socken Södermanland. Familjen Bonde.