Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko.
Fanerad med valnöt och lönn. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor samt skrivskiva. Ryggen signerad CLN. Längd 80, bredd 48,5, höjd 86 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in