Golvur av Zacharias Besck (två urmakare,far och son, verksamma i Stockholm fram till 1727 ), Senbarock.
Fodral fanerat med bla valnöt. Krön med tre förgyllda urnor med blomster dekor. Bas med lejontassar. Delvis bronserad urtavla. Urtavlan märkt "Zacharias Besck Stockholm". Vev, 3 lod och pendel finns. Bredd 56, höjd ca 278 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in