skulptur "Klot över kon", Orrefors 1957.
Klarglas, signerad Orrefors Expo s u 16-57. Höjd 53 cm.
Inköpt ca 1957.
John Selbing (1908-2001) spelade under många år en viktig roll för Orrefors som brukets fotograf. I början av 1950-talet framträdde han även som formgivare av skulpturer i tunnt glas i geometriska former av vilka dessa "Klot över kon" är de mest kända. Ursprungligen komponerades de som en grupp med tre skulpturer i olika höjd. År 1961 kom den liknande "Cylinder över kon".