608
1333862

Elsa Thoresen

(USA, 1909-1994)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 030 - 11 300 EUR
9 770 - 12 200 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Elsa Thoresen
(USA, 1909-1994)

Utan titel

Signerad E. Thoresen och daterad -44. Duk 81 x 65 cm.

Kunstforeningen GL Strand, Köpenhamn, "Kvindernes surrealisme. Francicska Clausen, Rita Kernn-Larsen og Elsa Thoresen", 14 september 2018 - 20 january 2019. Samt därefter MSJ – Kunstmuseet, Tønder, 2 februari - 2 juni 2019.
Mjellby konstmuseum, "Surrealismens kvinnor - Franciska Clausen, Rita Kernn-Larsen och Elsa Thoresen", 15 februari – 6 september 2020.

Den amerikanskfødte maler Elsa Thoresens (1906-1994) billede uden titel fra 1944 er udført i en overgangsperiode i kunstnerens skandinaviske produktion. Uddannet i Norge og Belgien, gift og bosat i Danmark, flygtede hun sammen med sin mand og to børn i 1943 fra det tyskbesatte Danmark til Sverige, hvor hun opholdt sig frem til 1953. Maleriets lagdelte komposition med sten eller klipper forneden, hav, tang og bølger i midten og de abstrakte, næsten flammende, opadstræbende former foroven vidner på mange måder om den udvikling, som Thoresens arbejde gennemgik i netop de år. Fra at være en internationalt engageret og anerkendt surrealist i 1930erne bevægede hun sig under opholdet i Sverige i retning af et både naturinspireret og abstrakt billedsprog.
Maleriet er karakteriseret ved en høj grad af sanselighed i fremstillingen af naturens elementer. De fine penselstrøg vidner om en nærmest erfaringsbaseret forståelse af vandet, der kraftfuldt griber fat og hvirvler sand op fra havbunden. Maleriet kan i lyset heraf da også forstås på flere måder: Dels som kunstnerens oprigtige interesse for at formidle omgivelserne og de enkelte naturindtryk, dels som et mildt glimt af den surrealisme, der langsomt er ved at glide i baggrunden i hendes produktion. Med viden om de drifter og den symbolik, som surrealisterne arbejdede med, kan maleriets figurative bestanddele – stenene eller klipperne som udtryk for en mandlig energi, og vandet eller havet som udtryk for en kvindelig ditto – nemlig udmærket ses som mødet mellem det mandlige og det kvindelige, der her slår mod hinanden og i sammenstødet genererer nyt liv.
Maleriet er bevaret i sin originale ramme og blev vist på udstillingen ”Kvindernes surrealisme” i Kunstforeningen Gl. Strand og på Sønderjyllands Kunstmuseum i Danmark i 2018-2019 og på Mjellby Konstmuseum i Sverige i 2020.

Johan Zimsen Kristiansen, konsthistoriker

Konstnär

Konstnären Elsa Thoresen föddes i USA men med norskt påbrå. Hon bodde några år i Oslo, där hon också utbildade sig. En period studerade hon även vid Academie des Beaux–Arts i Bryssel, Belgien. Sedermera flyttade Thoresen till Danmark där hon gifte sig med konstnären Vilhelm Bjerke Petersen. De var båda centralgestalter i den radikala danska surrealismen, en gruppering som vände sin udd mot de nazistiska, tyska ockupanterna under kriget. Men de lyckades fly över till Sverige, där de kom att umgås intensivt med konstnärerna i Halmstadsgruppen.

Thoresen var påtagligt uppskattad av den internationella surrealismens portalgestalt André Breton. Denne valde ut verk av henne till rörelsens stora utställningar 1947 och 1948. Efter flykten till Sverige verkade hon både i Sverige och i Danmark under några år, men återvände till USA 1953. Med åren försvann Elsa Thoresen in i glömskan men de senaste åren har hennes konstnärskap upptäckts på nytt. 2018 kunde publiken för första gången på många år se en presentation av hennes verk på utställningen Kvindernes
surrealism på Kunstforeningen Gl. Stranden och konstmuseet i Tønder i Danmark och på Mjellby konstmuseum i Sverige.