soffa, sannolikt modell "Paris", för Nordiska Kompaniet, 1930-40-tal.
Klädd i grön sammet, sarg fanerad i bonad björk, höjd 72 cm, längd ca 260 cm.
Omklädd. Slitage.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1938, sid 93-139.
Björk, Christian & Ericson, Eric (red), "Swedish Modern", Orosdi-Back, Stockholm, 2018, sid 496.
Modellen "Paris" var del av en interiör skapad av Elias Svedberg och Astrid Sampe, utställd på världsutställningen i Paris 1937, i Warzawa 1938 och "Vi bo i Ribbershus", i Malmö 1939.