bordslampor 1 par, modell "712", ateljé Lyktan, Åhus 1950-tal.
Fot i mässing, vita linneskärmar, märkta Ateljé Lyktan, höjd 55 cm.
Slitage, senare skärmar.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 239.
Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red.), 50s decorative art: a source book, Taschen, Köln, 2000, sid. 390.