golvlampor, 2 stycken, modell "C-770", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Fot i mässing, kannelerad stomme i teak, plastsprutade skärmar, höjd 170 cm.
Smärre slitage. Något avvikande.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan