teservis, tre delar, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930-32-1934.
Tenn, detaljer av mässing, kanna rund md handtag av svärtat trä, stämplade änglamärket Svenskt Tenn D8, F8, H8. Tekannan höjd 9 cm, längd 22 cm. Rund bricka stämplad Svenskt Tenn 1934 medföljer. Diameter 28,5 cm.
Smärre slitage.
Modellen formgiven av Fougstedt år 1930.