servis, 5 delar, ed. Wiener Porzellan Manufaktur Josef Böck, Pfeiffer & Löwenstein, Schlackenwerth 1910-tal.
Bestående av kaffekanna med lock, varmvattenkanna med lock, sockerskål samt två koppar med fat. Porslin, målad randdekor i svart och guld, olika fabriksstämplar i grönt, blått, svart och rött. Kaffekannans höjd 17,5 cm.
Smärre slitage.
Peter Noever (red), "Josef Hoffmann designs", MAK, Prestel, 1992, jfr modellen avbildad sid 449, 260-61.