141
1351687

Rookwood pottery, urna med lock, Cincinnati, USA 1888, modell 326.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
727 - 908 EUR
773 - 966 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Glaserad keramik, locket i två lager, genombrutet på insidan. reliefdekor, glasyr i rödbrunt, brunt och gröna nyanser, stämplad RP med två flammor för 1888, inpressat 326 S. Höjd 15,5 cm, diameter ca 17 cm.

Smärre glasyrkrackelyr.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

679. Victor Forssell, "Kalmar slott".
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK