skulptur, ägg, Biot, Frankrike.
Fajans, tudelad med spräcklig röd glasyr, invändigt spräcklig gul och brun glasyr, signerad Hhg, höjd 29 cm inkl svartmålat metallställ.
Några små kantnagg.