skulptur, tjur, signerad och daterad -55.
Lergods, delvis ristad, signerad EH E. HÖGLUND -55. Längd 26 cm, höjd 21 cm.
Fronten med obetydlig bränningsspricka.
Höglund var endast 23 år gammal då han utförde denna skulptur år 1955. Höglund är sannolikt mest känd för sin formgivning av glas men arbetade även med bl.a möbelformgivning av furumöbler och föremål av järnsmide. Han anlitades av Boda Glasbruk redan år 1953 och arbetade för dem fram till 1973, senare även för andra svenska glashyttor.